Geçtiğimiz ay başlıca varlık sınıfları için yoğun bir ay oldu ve 4. çeyrek unutulacak bir çeyrek olsa da, hem altın (GLD) hem de gümüş (SLV) yılı güçlü bir halde bitirmeyi başardı.

Bu önemli bir pozitif gelişmeydi bundan dolayı altının senelik çıkışını teyit etmek için 1,700 $ / onsluk bir pivotu vardı ve bu düzey, dördüncü çeyrekte düzeltmenin derinlikleri esnasında kısa bir süre baskı altındaydı. Her her neyse ki, bu pivot seviyesinin oldukça üstündeki kapanış, yeni bir boğa piyasasında olma olasılığımızı daha da artırdı ve yeni bir boğa piyasasında tüm zamanların en yüksek seviyesi nadiren sonuncusu. Bu, muhtemelen yeni bir kıymetli metaller boğa piyasasının erken safhalarında olduğumuzu ve altın senelik kapanış bazında 1.700 $ / ons’un üstünde kalmış olduğu sürece durum bu şekilde kalacağını gösteriyor. Aşağıya daha yakından bakalım:

Grafik, histogram Açıklama otomatik olarak oluşturulur

Yukarıdaki grafikte gösterildiği benzer şekilde, 2012-2015 yılları aralığında metali neredeyse yarıya indiren korkulu ayı piyasasının arkasından sarı metal neredeyse on senedir hiçbir yere gitmedi.

Bununla birlikte, nihayet, 2020’de senelik 1.700 $ / ons’un üstünde kapanışla teyit edilen ve metal için tüm zamanların en yüksek senelik kapanışına dönüşen bir aralık genişletmesi gördük. Pek oldukça eleştirmen, altın için ayı kampına atlamış benzer şekilde görünüyor ve altın madencilerinin (GDX) yalnız geçmiş önyargılar ve on yıldan fazla devam eden kötü getiri sebebiyle korkulu yatırımlar olduğuna işaret etmeye devam ediyor. Bununla birlikte, geçmişte birçok varlık sınıfı için de aynı şey söylendi ve her varlık sınıfının on senelik performans düşüklüğü var.

Bu ‘yitik’ on yılların en güzel yanı, yükseliş hissini bir hamur harcı harcı haline getirmeleridir, böylece yeni yükselişler nihayet ortaya çıktığında, halkın bir oldukça ilgilenmez. Aşağıdaki birkaç örneğe bakalım:

Grafik, histogram Açıklama otomatik olarak oluşturulur

Yukarıdaki grafikte gösterildiği benzer şekilde, S & P-500 (SPY), 2001 ve 2012 yılları aralığında on yıl yitirdi, piyasa hiçbir yere gitmiyor ve iki büyük laik boğa piyasasına zarar veriyor. Pazar 2013’te nihayet patlak verdiğinde, birçokları bunun yalnız üçlü bir tepe bulunduğunu ve büyük bir direnç seviyesinin bir testi bulunduğunu duyuru etmişti ve bu pazara yığılmak için yanlış bir zamandı.

Bununla birlikte, yukarıdaki grafikte gösterildiği benzer şekilde, bu aslına bakarsak SPX’in önümüzdeki altı yıl içinde% 100 kazanacağını görecek olan yeni seküler bir boğa piyasasının ilk vuruşunun zirvesiydi. Bu çok çok fazla görünmese de, S & P-500 için bu% 100 getiri, aynı dönemde önde gelen birkaç hisse senedi için% 1000’den fazla bir getiriye çevrildi.

Grafik, çizgi grafik Açıklama otomatik olarak oluşturulur

Benzer argümanları 2012’de Russell 2000 (IWM) için duyduk, endeks 2007-2009 ayı piyasasında en oldukça etkilenen endekslerden biri oldu ve en yüksek seviyesinden% 60 düştü. Bununla birlikte, 2012 sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi endeks için oldukça yükseliş sinyaliydi, bu da manzaranın nihayet değiştiğini ve o zamanlar 10 senelik tarihsel getirinin ne kadar zayıf olduğuna dair tartışmaların alakasız bulunduğunu gösteriyordu.

Zayıf uzun vadeli performans için bu argümanlar, bir endeks kendini kanıtlayana ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşana kadar ağırlığını korurken, tüm zamanların en yüksek kıymeti yapıldığında ve senelik kapanışla onaylandığında sıfır ağırlıkta olduklarını belirtmek önemlidir. . Bunun sebebi, bu yeni tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için temellerde açıkça pozitif bir değişiklik olmasıdır. Bu bir çok vakit ilk olarak fiyat hareketinde ortaya çıkar, akıllı para ya daha parlak bir ekonomi ya da daha parlak bir temel görünüm beklemektedir.

Grafik, histogram Açıklama otomatik olarak oluşturulur

Üç yıl ilkin, temiz enerjiyi pozitif bir halde tartışmak için kimseyi ikna etmek zordu ve 2014’ten 2016’ya kadar yıkıcı bir ayı piyasasına rağmen birçoğu hala petrol çoğunluğundaydı (USO). -Başlangıcından bu yana hiçbir şey yapmadıktan sonrasında devrin en yüksek seviyesi ve üç yıldan kısa bir süre içinde% 100 inanılmaz bir artış. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi, temellerde pozitif bir değişikliğin sinyalini veriyordu ve bu alandaki pozisyonlara adım atmak için açık fikirli olma zamanının geldiğini gösteriyordu.

Grafik, histogram Açıklama otomatik olarak oluşturulur

Dikkat çekmeye kıymet son örnek, altının daha pahalı kuzeni olan ve 2017’de on yıl devam eden devasa bir tabandan çıkan paladyumdur (PALL). Yukarıda gösterildiği benzer şekilde, metaller bu devasa tabanlardan çıktıklarında süper yüklü getiriler görme eğilimindedir. ve Palladium ETF bir kaide dışı değildi.

Aslına bakarsak, metal kopuşundan itibaren üç yıldan kısa bir süre içinde% 250 terfi etti ve bu tüm zamanların en yüksek seviyesinde yapılacak en kötü şey ürkek ya da aşağı yönlü olmaktı. Sırf bir varlık sınıfının geçmişte bir düzey ile zor zamanlar geçirmiş olması yada 10 senelik geri dönüşünün zayıf olması, negatif olmak için sıfır sebeptir. Gene de, birçok genelci yatırımcı, yenilik önyargısı sebebiyle altın kakası halletmeye devam ediyor.

Grafik kullanıcı arabirimi, grafik Açıklama, orta düzeyde güven ile otomatik olarak oluşturulur

Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı benzer şekilde, averaj on yıl devam eden konsolidasyonlardan tüm zamanların en yüksek seviyesi oldukça yükselişe geçti ve geçen yıl altının patlaması tam olarak bu başarıyı başardı. Bu büyük kırılmaya rağmen yükseliş hissinin bir tek% 50’de kalması, yatırımcılar için bir armağan bundan dolayı yalnız küçük bir yatırımcının aslına bakarsak metalde yükselişe geçtiğini gösteriyor.

Ticaretin yoğun olduğu Ağustos ayında duyarlılık% 90 boğalara yükselirken, metaldeki% 15’lik düzeltme bu yükseliş hissinin çoğunu sildi. Ek olarak, altının önceki tüm zamanların en yüksek seviyesinin% 10’unun altında olduğu ve yukarıdaki tüm örneklerin altı yıl içinde% 100’lük bir getiri elde etmiş olduğu göz önüne alındığında, altının muhtemelen tankında uzun süredir bayağı fazla gaz kaldığını doğrulayabiliriz. terim.

Açıkçası, altının yukarıdaki örneklere benzer şekilde performans göstereceğinin garantisi yok, ilk üç yılda tüm zamanların en yüksek kırılmasının averaj getirisi% 75’in üstünde. Muhafazakâr olsak ve averaj getiriyi kırıldıktan sonraki üç yıl içinde yarıya indirsek bile, şimdi ile Ağustos 2023 içinde averaj% 37’lik bir getiri elde ediyoruz.

Bu, 2.650 $ / ons’a yakın bir altın fiyatına ve 1.000 $ / onsluk averaj all-in sürdürme maliyetlerine bakılırsa% 60’ın üstünde büyük altın madencileri için marjlara dönüşecektir. Bu, mevcut seviyelerden 200 baz puanlık bir iyileşme anlamına gelir ve bir oldukça madencilik şirketi şu anda averaj% 40 marjla iş yapmaktadır. Bundan dolayı, kısa sürede onaylanan yeni tüm zamanların en yüksek çıkışıyla bir portföyde hem madenciler hem de altın için yapılması gereksinim duyulan bir durum var.

Tüm zamanların en yüksek seviyelerini satın almak asla bu kadar kolay olmasa da, yukarıdaki grafikler, tüm zamanların en yüksek seviyelerinin aslına bakarsak oldukça yükselişe geçmiş olduğu mevzusunda rahatlık sağlamalı, varlıklar oldukça senelik aralardan sonrasında nadiren tabanlarına gene giriyor. 1,900 $ / ons ile kısa sürede gerçekleşen kırılma göz önüne alındığında, bu kopuş için ilk fiyat hedefi 2,350 $ / ons’dur ve 2,350 $ / ons hedefi karşılanırsa 2023 yılına kadar 2,700 $ / ons potansiyeli vardır. Tutucu teknik hedeflere dayanan bu oldukça mühim yükselişe dayanarak, geçen yılki keskin artıştan sonrasında bile altın için yükselişe devam ediyorum. Bunun, 2013 senesinde S & P-500’ün büyük bir çıkış alanında uzun süre kalmak için sunmuş olduğu ender fırsata benzer olduğuna inanıyorum.

Metalin uzun vadeli yükseliş görünümü göz önüne alındığında, 1,850 $ / ons’un altındaki geri çekilmeleri, birinin pozisyonuna ekleme fırsatı olarak görüyorum ve Kirkland Lake Gold (KL) ve Newmont benzer şekilde altın madencilerinde en iyiyi biriktirmek için bir durum görmeye devam ediyorum ( NEM).

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir