• Brent’in primi 3 dolar seviyesinin üstünde durağan(durgun) kalıyor

  • Brent’in bir sonraki testi Ocak 2020’nin en yüksek seviyesinde

  • Brent, OPEC’in fiyatıdır

  • İran arz problemlerine niçin olabilir

  • BNO ETF, dünyanın önde gelen karşılaştırmasını takip ediyor

Brent ham petrol, Atlantik Okyanusu’nun sığ, kuzeydoğu kolu olan Şimal Denizi’nden, Britanya Adaları ile kuzeybatı Avrupa anakarası içinde gelen petroldür. Brent, petrol vadeli işlemler piyasasında bir kriterdir. Vadeli işlemler, Intercontinental borsada işlem görür. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’dan gelen petrol, fiyatlandırma için Brent kıyaslamasını kullanıyor.

Brent hafifçe bir ham petroldür, bir tek CME’nin NYMEX bölümünde işlem gören ham petrol WTI yada West Texas Intermedia kadar hafifçe değildir. Brent, WTI’dan daha yüksek bir düzey olan averaj% 0,37 Kükürt ihtiva eder. Benzine rafine etmek için WTI (USO) tercih edilirken, Brent, ısıtma yağı, jet ve dizel yakıtları şeklinde damıtıklar için daha uygundur.

Dünya petrol üretiminin averaj üçte ikisi, gösterge olarak Brent fiyatını kullanıyor. WTI diğeri üçte birini oluşturuyor.

Brent, Orta Doğu petrolünün fiyatlandırma mekanizması olduğundan, kargaşa ve bunalımlı bölgedeki siyasal vakalara duyarlıdır. Bu yüzden, Brent’e karşı WTI farkı, dünya ham petrol rezervlerinin yarısından fazlasına ev sahipliği icra eden Orta Doğu’daki üretim, arıtma ve lojistik faktörler söz mevzusu olduğunda enerji emtiası için politik riski de yansıtıyor.

ABD Birleşik Devletleri Brent Ham Petrol Fonu (BNO), Brent tipi ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatını izler.

Brent’in primi 3 dolar seviyesinin üstünde durağan(durgun) kalıyor

Geçtiğimiz on yıllarda, WTI tipik olarak Brent ham petrolüne bakılırsa bir prim üstünden işlem görmüş oldu. Benzin en popüler yakıttır; WTI’nin bileşimi, onu araçlara güç elde eden ürüne rafine etmek için tercih edilen ham petrol yapar. Ek olarak, OPEC ve Rusya dünyaya tedarikte baskın bir role sahipti. Orta Doğu ve Rusya’dan üretim arttıkça, Şimal ABD ham petrolü WTI’ye kıyasla Brent fiyatını düşürdü.

Grafik, Brent’in 2010’dan ilkin çoğunlukla WTI’ya indirim yaptığını gösteriyor. 2010’da, Arap Baharı, Şimal Afrika ve Orta Doğu’daki siyasal değişimler arz endişelerine niçin olarak her şeyi değiştirdi, petrolü daha yüksek ve Brent’i WTI’nin üstünde 27.50 $ ‘ın üstünde önemli bir prime yolladı. 2011’de varil başına. Ek olarak, önümüzdeki on yılda, ABD enerji bağımsızlığına doğru ilerledi ve dünyanın önde gelen petrol üreten ülkesi oldu.

Mart 2020’de günlük üretim, Suudi Arabistan ve Rusya’nın günlük üretimini aşarak günlük 13,1 milyon varil üstün dereceli seviyeye ulaştı. Üretim dinamiklerindeki değişim, Brent’in son on yılda ABD WTI ham petrolüyle tutarlı bir primle tecim yapmasına niçin oldu. Ek olarak, yükselen Brent primi, son on yılda petrol fiyatı için çoğunlukla yükseliş işareti oldu. Brent primi geçen hafta sonunda 3,67 dolar seviyesindeydi.

Brent’in bir sonraki testi Ocak 2020’nin en yüksek seviyesinde

NYMEX ham petrolü 2 Kasım’ın en düşük seviyesi olan 33.64 $ ‘a düşerken, Ekim sonu ve Kasım başlangıcında Brent primi varil başına 2 $’ ın altına düştü.

Grafiğin gösterdiği şeklinde, 2021’de ham petrol yükseldikçe, WTI üstündeki Brent primi varil başına 2,57 ila 3,77 dolar aralığında işlem görmüş oldu. Geçen haftanın sonunda 3.30 $ seviyesinin üstünde olan Brent’in primi, ham petrol fiyatı ile yükseliyor ve Ocak 2021’in başındaki zirveye doğru aşama kaydediyor.

Brent ham petrolüne ulaşınca, kati fiyat yükselmeye ve bir sonraki tehlikeli netice direnç seviyesinin meydan okumasına doğru hareket etmeye devam ediyor.

Grafik, Mart 2020’de varil başına 16 $ ‘dan bu yüzyılın en düşük fiyatına düştükten sonrasında, Brent vadeli işlemlerinin 2 Kasım’da 35.73 $’ dan daha yüksek bir düşüş kaydettiğini gösteriyor. 19 Şubat’ta Brent, ilkini geçerek 63 $ seviyesinin derhal altında işlem görüyordu. 20 Şubat 2020’nin en yüksek seviyesi olan 60.02 dolarda teknik direnç seviyesi. Bir sonraki yukarı yönlü hedef, varil başına 71.99 $ ‘lık 2020 zirvesinde duruyor.

WTI üstünden yükselen Brent primi, petrol piyasası için bir yükseliş işareti olma eğilimindedir.

Brent, OPEC’in fiyatıdır

Internasyonal petrol karteli, petrol piyasasını çözümleme ederken Brent kıyaslamasını kullanıyor. Dünya üreticilerinin ve tüketicilerinin üçte ikisi, üretim ve gereksinimlerini Brent fiyatını kullanarak fiyatlandırıyor.

OPEC’in misyonu:

“Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı’nın (OPEC) Tüzüğüne uygun olarak misyonu, Üye Ülkelerinin petrol politikalarını koordine etmek ve birleştirmek ve verimli, ekonomik ve tertipli bir petrol arzı sağlamak için petrol piyasalarının istikrarını sağlamaktır. tüketicilere, üreticilere tertipli bir gelir ve petrol sanayisine yatırım yapanlar için adil bir ana para getirisi. “

Kaynak: https://www.opec.org/opec_web/en/about_us/23.htm

Kartelin üyeleri, gelirlerini en üst düzeye çıkaran üretim politikaları oluşturmak için birlikte çalışırlar. Geçtiğimiz yıllarda Rusya, nüfuzlu bir üye olmayan ülke haline geldi. OPEC + Moskova’ya danışmadan bir hamle yapmıyor.

OPEC’in alt satırında kartelin tek ilgisi, piyasanın temel denklemini dengeleyen ihtimaller içinde en yüksek petrol fiyatıdır.

ABD enerji politikası daha yeşil bir yola doğru kayarken, fiyatlandırma gücü tekrardan kartelin eline geçecek. Mart 2020’de ABD üretimi, Suudi Arabistan yada Rusya’nın günlük üretiminden daha fazlaca, günde 13,1 milyon varil rekora terfi etti. ABD’deki ABD hidrokarbonlarından uzaklaşma, kartelin küresel enerji arenasındaki güçlerini artırıyor. EIA’ya bakılırsa 12 Şubat itibarıyla ABD üretimi 10,8 mbpd seviyesinde kaldı. ABD üretiminin düşmeye devam ettiğini göreceğiz.

İran arz problemlerine niçin olabilir

Ham petrol fiyatı birkaç faktörden dolayı yükseliyor. Merkez bankası likiditesi ve hükümet teşviki, paranın satın alma gücüne ağırlık veriyor. Dünyanın biriki para birimi ve petrol için fiyatlandırma mekanizması olan ABD doları Mart 2020’den bu yana düşüyor. Küresel salgının sonundaki iyimserliğin arttığı bir dönemde enflasyonist baskılar artıyor. Daha düşük ABD üretimi beklentisi, petrol fiyatını yükseltiyor.

Ek olarak İran, Ortadoğu’da açık ve mevcut bir çekince olmaya devam ediyor. Suudiler ve İranlılar bölgedeki ölümcül düşmanlar. Rusya ikisi içinde dururken, düşmanlıkların artma potansiyeli hala yüksek. Bölgedeki üretimi, arıtmayı yada lojistiği etkileyen herhangi bir salgın, petrol vadeli işlemleri piyasasında ani bir yukarı yönlü fiyat artışına niçin olabilir. ABD üretimi düştükçe ham petrol arz endişelerine fazlaca daha duyarlı hale gelecektir. Orta Doğu’daki vakalar büyük olasılıkla Brent vadeli işlem piyasasını etkileyecek.

BNO ETF, dünyanın önde gelen karşılaştırmasını takip ediyor

ABD Birleşik Devletleri Brent Ham Petrol Fonu (BNO), Brent’in fiyatını izler. BNO’nun en büyük tüm ortaklık ve fon özeti şunları ihtiva eder:

BNO, 348,27 milyon dolarlık net varlığa haiz, her gün averaj 727,855 hisse alıp satıyor ve% 0,90’lık bir gider oranı talep ediyor. 2 Kasım 2020’den bu yana, kesintisiz Brent vadeli işlem sözleşmesi 35.73 $ ‘dan son olarak en yüksek seviyesi olan 65.49 $ yada% 83.3’e terfi etti.

Ekim 2020’nin sonlarından bu yana, BNO hisse başına 9,34 dolardan 16,08 dolara yada% 72,2’ye terfi etti. Vadeli vadeli işlem sözleşmelerinin gider oranı ve maliyeti, BNO’nun Brent vadeli işlemlerinin fiyatının altında performans göstermesine niçin olur. Yalnız ürün, vadeli işlemler arenasına girmeyenler için bir vekalettir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir