Diğeri birçok ham petrol kaliteleri varken, dünyadaki petrol üreticilerinin ve tüketicilerinin averaj üçte biri WTI fiyatını bir karşılaştırma olarak kullanıyor ve üçte ikisi bir fiyatlandırma mekanizması olarak Brent fiyatını kullanıyor. Değişik yerlerdeki ham petroller, arz ve talep faktörlerine bağlı olarak prim yada indirimle tecim yapmaktadır. Değişen petrol kaliteleri, ölçme ölçütlerine kıyasla daha yüksek yada daha düşük fiyatlara haizdir.

WTI, daha hafifçe ve daha tatlı bir ham petroldür, şu demek oluyor ki daha düşük bir kükürt içeriğine haizdir ve en yaygın ham petrol ürünü olan benzine rafine edilmek için tercih edilir. Brent’in daha yüksek kükürt ve daha ağır bileşimi, onu ısıtma yağı, jet ve dizel yakıtları şeklinde damıtıklara dönüştürmek için daha uygun hale getirir.

Ek olarak, Brent ve WTI arasındaki fark, ham petrolün temellerini çözümleme etmek için yapboz bulmacasının bir parçası. Brent-WTI, iki petrol formunun dereceleri ve kimyasal bileşimi söz mevzusu olduğunda kaliteli bir yayılımdır. WTI için teslimat noktası Cushing, Oklahoma ve Brent Şimal Denizi’nde olduğundan yayılmış bir konumdur. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’dan gelen ham petrol, fiyatlandırma için Brent kıyaslamasını kullanma eğilimindedir. WTI karayla çevrili olma eğilimindeyken, Brent deniz kanalıyla taşınan bir ham petroldür.

Yayılmanın politik bir risk dinamiği vardır bundan dolayı Orta Doğu, üretim, rafinaj yada lojistik sorunların göz açıp kapayıncaya kadar fiyat oynaklığına niçin olabileceği kargaşa ve bunalımlı bir bölge olmaya devam ediyor. Brent’in primi geçtiğimiz haftalarda terfi etti.

ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO) ve ABD Birleşik Devletleri Brent Ham Petrol Fonu (BNO), iki gösterge ham petrolün vadeli işlem fiyatlarını kısa vadede izliyor.

Brent primi, ham petrol 2 Kasım’ın en düşük seviyesine gerilemeden ilkin düşük bir seviyeye ulaştı

2010’daki Arap Baharı’ndan bu yana, WTI üstündeki Brent primi, bir çok vakit ham petrol tutarları düşüş dönemlerinde yükselip düştüğünde artmıştır.

 

Üç aylık grafik, NYMEX vadeli işlem fiyatının varil başına 100 $ ‘ın üzerine ulaşmış olduğu 2011’de Brent priminin WTI’ya nazaran 27.64 $’ a yükseldiğini vurguluyor.

Geçtiğimiz on yılda, Brent-WTI spread’i ham petrol piyasasının fiyat yönünde bir değişikliğin sinyalini verebilir. Buna Ekim ortasında, Brent’in Ocak vadeli işlem sözleşmelerinin etken ayında WTI ile 1.50 $ ‘lık bir primle işlem gördüğünde tanık olduk.

 

WTI eksi Brent Ocak vadeli işlemlerinin günlük grafiği, 21 Ekim’deki farkın düşük bulunduğunu gösteriyor. O gün, NYMEX WTI vadeli işlemleri varil başına 40 doların birazcık üstünde gerçekleşti. 2 Kasım itibarıyla fiyat 34.04 $ ‘a düştü. Brent primindeki düşüş, petrol vadeli işlem fiyatlarının 2020 Mayıs sonundan bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin başlangıcı oldu.

Ham petrol toparlandıkça prim neredeyse iki katına çıktı

Brent’in günlük grafiği, 25 Kasım’da varil başına 3,13 doların üzerine çıktığını vurguluyor. O gün, yakınlardaki NYMEX WTI vadeli işlemleri yeni bir zirveye terfi etti.

Haftalık grafik, WTI vadeli işlemlerinin 25 Kasım’da Ağustos sonundaki 43,78 $ seviyesinin üzerine yükseldiğini ve küresel salgının niçin olduğu fiyat katliamının yakınlardaki NYMEX vadeli işlemlerini sıfırın altına almasından ilkin Mart başından bu yana ilk kez 45,50 $ seviyesinin üzerine çıktığını gösteriyor. Brent priminin yükselişi, WTI ve Brent vadeli işlemleri için bir yükseliş işaretiydi.

Ocak Brent tipi ham petrol vadeli işlem grafiği, enerji emtianının 24 Kasım’da Ağustos sonu 47,25 $ seviyesinin üstünde işlem gördüğünü ve 6 Mart’tan bu yana ilk kez 48 $ seviyesine ulaştığını gösteriyor. Brent primi, geçen haftanın sonunda 2,67 $ seviyesindeydi.

Üretim kesintisi uzatmaları ve yükselen enflasyonist baskılar ham petrol fiyatını destekliyor – Çin talebi Brent tipi ham petrol için yükselişte

OPEC, Rusya ve diğeri dünya petrol üreticisi ülkeler, virüsün niçin olduğu talep düşüşünü gidermek için günde 7,7 milyon varil üretim kesintisi yapmış oldu. OPEC + 30 Kasım’da toplanacak ve tüm işaretler, üretim kotalarını 2021’e uzatacaklarını gösteriyor. ABD üretimi, Mart ayındaki üstün dereceli 13.1 mbpd’den 11 milyona düştü.

Ek olarak, Çin’in enerji talebinin geçtiğimiz aylarda artmasıyla birlikte fiyatlar yükseliyor. Brent’teki artış ve WTI üstündeki primi, Çin’in daha oldukca petrol ithal ettiğinin bir işaretidir. Çinlilerin satın almış olduğu tek emtia petrol değil.

Bakır, 27 Kasım’da pound başına 3,4250 dolara işlem görmüş olduğu Ocak 2014’ten bu yana en yüksek fiyatına terfi etti. Çin, ham petrol ve bakır da dahil olmak suretiyle birçok emtia için denklemin talep tarafıdır. İki endüstriyel emtiadaki artış, Çin ekonomisi için bir güç işaretidir.

Ek olarak, merkez bankası likiditesi ve hükümeti teşvik programları, itibari paranın değerlerine ağırlık vermeye devam ediyor. Virüsün finansal sıkıntılarıyla savaşım politikaları sebebiyle açıklar artarken ve para arzı genişlemeye devam ederken, endüstriyel emtia fiyatlarındaki artış, enflasyonist baskıların tohumlarının filizlendiğinin bir işaretidir. Yükselen enflasyon, hammadde varlık sınıfı için yükseliş gösteriyor.

Brent-WTI farkına bir göz atın. Kimi vakit, ham petrol fiyatının yönünün değiştiğine işaret edebilir. 21 Ekim’de piyasaya, daha düşük düşüşlerin ufukta göründüğünü söylemiş oldu. Bu düşüşü 1.50 $ ‘a düşürdükten sonrasında, yükseliş ham petrol fiyatının bir dip bulup yükseleceğinin bir işaretiydi. Geçen hafta, enerji emtia sekiz ayın üstündeki en yüksek fiyatına ulaştı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir