Birçok market merdivenleri daha yükseğe ve bir asansörü alçaltmaya meyillidir. Borsada, VIX endeksinin bir çok süre düzeltme dönemlerinde yükselmesinin sebebi. VIX, S&P 500 hisse senetleri üstündeki satım ve alım opsiyonlarının fiyatlarını yansıtır. Piyasa katılımcıları, piyasa düştüğünde opsiyon yada fiyat sigortası satın alma eğilimindedir ve VIX’i daha yükseğe zorlar. Borsa bu fenomenin bir örneğidir ve dünyanın en likit emtia olan ham petrol başka bir örneğidir.

Geçtiğimiz haftanın başlangıcında fiyat düzeltmeleri esnasında ham petrolün asansörü iyi mi aşağıya çektiğine dair bir başka örneğe tanık olduk. Fiyat, 2 Kasım’da yakınlardaki NYMEX vadeli işlem sözleşmesinde varil başına 33.64 $ ‘a düştüğünden beri yükselişe geçti. Fiyat 18 Aralık Cuma günü 49 $’ ın üzerine çıktı.

21 Aralık’ta, enerji emtia asansöre geri döndü ve NYMEX vadeli işlemlerinin Şubat ayına gelmesinin arkasından 47 $ seviyesinin altına düştü. Kış ayları ham petrol için mevsimsel olarak zayıf bir dönem olma eğilimindedir. 2021 yılına girerken ham petrol vadeli işlemler arenasında oynaklık beklemeye devam etmeliyiz. Dünya fosil yakıtlardan uzaklaşmaya çalışırken, petrol gelecek yıllarda da enerji sağlayacak.

Dinamiklerdeki bir değişim, bir tek gelecek yıl fiyat oynaklığını şiddetlendirebilir. ABD Birleşik Devletleri Petrol Fonu (USO), NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatını yukarı ve aşağı izliyor.

Değişen enerji dinamikleri

20 Ocak 2021’de Joe Biden, ABD Birleşik Devletleri’nin kırk altıncı Başkanı olacak. Başkan seçilen Biden, kampanya esnasında iklim değişikliğini ele alma sözü verdi. Onun yönetimi Paris iklim anlaşmalarına tekrardan katılacak. ABD enerji politikası, Başkan Trump yönetimindeki matkap-bebek-matkap ve kırma-bebek-kırma ortamından gelecek yıllarda oldukça daha katı bir düzenleyici atmosfere kayacak. İlerici Demokratlar, gelen Başkan’ı, ABD ham petrol ve doğalgaz üretiminin düşmesine niçin olacak politikalara doğru itecek benzer şekilde görünüyor. Artan maliyetler ve sınırlar ve hatta kırma yasakları, üretimin düşmesine niçin olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda, ABD ham petrol üretimi, Mart 2020’de günlük 13.1 milyon varil üstün dereceli bir üstün dereceli seviyeye yükseldiğinden, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimini aştı. Biden yönetimi. Değişikliğin kapsamı, Senato’nun güç dengesini belirleyecek olan Gürcistan’da yapılacak 5 Ocak ikinci tur seçimlerine bağlı.

Demokratların bir zaferi, yaklaşmakta olan Başkanın girişimlerine açık bir yelken açacaktır. Cumhuriyetçiler Senato’nun kontrolünü ellerinde tutarsa, idarenin ödün vermesi ve enerji politikası değişikliğini sınırlaması gerekecektir. Her iki durumda da, ham petrol piyasasındaki fiyatlandırma gücünün bir kısmı OPEC + ‘ya dönecek ve Rusya ve Suudi Arabistan’a petrol fiyatlarının gelecekteki yolu üstünde daha fazlaca etki bırakacaktır. Önde gelen üreticilerin daha yüksek fiyatlara menfaati olduğundan, onlardan yükselen petrol fiyatlarını teşvik eden üretim politikaları izlemelerini beklemeliyiz.

Ham petrol hala enerji sektörünün kralı

Biden yönetimi daha azca petrol üretimini ve tüketimini teşvik edecek olsa da ham petrol, ABD ve dünya çapındaki ülkelere güç veren otomobiller, uçaklar, kamyonlar, okyanus gemileri, ısıtma ve diğeri gereksinimler için tehlikeli netice bir enerji deposu olmaya devam ediyor.

Alternatif enerji kaynaklarına geçmek ve fosil yakıtları terk etmek onlarca yıl değilse bile seneler alacak. Dünya nüfusunun üçte birinden fazlasıyla dünyanın en kalabalık ülkeleri olan Çin ve Hindistan, ham petrol tüketmeye devam ediyor. ABD enerji politikasındaki bir değişiklik, yakın vadede temel denklemin talep tarafını önemli seviyede etkilemeyecek. Gene de üretimin önemli seviyede düşmesi arz tarafını etkileyecektir.

ABD, Trump yönetimi esnasında kısa bir süre için ham petrol kralı oldu, yalnız gelen yönetimin enerji politikasındaki değişiklik göz önüne alındığında, tacın Rusya ve Suudi Arabistan’a geçmesi ihtimaller içinde görünüyor. Küresel nüfus artmaya devam ettikçe, enerji talebi de yükselecek. Gelecek yıllarda daha yüksek petrol tutarları görebiliriz ve ham petrol, yükseliş eğiliminde 2021’e doğru aşama kaydediyor.

Kısa vadeli yükseliş – Politika 2021’de oynaklık yaratacak

Nisan ayı sonlarında ham petrol için negatif bir fiyata geçiş, küresel salgının yarattığı bir aykırı değerdi.

O zamandan beri, petrol vadeli işlem piyasasının daha yüksek dipler ve daha yüksek yükselişler yaptığını gördük. Son olarak zirve, yakınlardaki Şubat NYMEX vadeli işlem sözleşmesinin varil başına 49,43 $ ‘a ulaşmış olduğu 18 Aralık’ta gerçekleşti. Şubat Brent kontratı 52,47 Dolar ile zirveye ulaştı.

Ham petrol, merdivenleri daha yükseğe ve bir asansörü alçaltmaya meyillidir. Başka bir asansör yolculuğu daima mümkündür, yalnız eğilim 24 Aralık itibariyle daha yüksek kaldı.

Ham petrol vadeli işlemler piyasası Kasım ayında aylık grafikte yükseliş eğilimi gösterdi. Fiyat Ekim ayının en düşük seviyesinin altında işlem görmüş oldu ve Kasım’ı bundan önceki ayın yüksek seviyesinin üstünde kapattı.

31 Aralık’ta yakınlardaki NYMEX vadeli işlem sözleşmesinin 43,78 $ ‘ın üstünde kapanması, 2021’e giden çeyreklik grafikte yükselişin tersine dönmesine niçin olabilir. Gelecek yıl petrol piyasasında çok çok fazla dalgalanma bekleyin. ABD enerji politikasında bir değişiklik, düşen bir dolar ve para ve maliye politikaları sebebiyle yükselen enflasyon, gelecek yıl da dünyaya güç sağlamaya devam eden enerji emtiası için güçlü bir yükseliş kokteyli olabilir. İran ile gerilimin artması, tıpkı 2020’nin başlarında olduğu benzer şekilde 2021’de de enerji emtiasının fiyatını yükseltebilecek bir başka unsur.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir