• Suudi Arabistan’dan 5 Ocak’ta sürpriz bir “armağan” ham petrolü 50 dolara itti

  • Gürcistan ikinci tur seçim sonucu ham petrol için yükseliş gösteriyor

  • Ham petrol merdivenleri yukarı çıkarken izlenecek teknik seviyeler

2020 ham petrol piyasası için zor bir yıldı. Küresel mali kriz esnasında enerji talebi düşerken, NYMEX WTI ve ICE Brent Şimal Denizi ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatı düştü. WTI ve Brent, petrol için iki fiyatlandırma kriteridir. Dünya üreticilerinin ve tüketicilerinin averaj üçte biri WTI fiyatını kullanırken, üçte ikisi fiyat çıktısını ve Brent fiyatının gerekliliklerini kullanıyor. Yakın WTI vadeli işlemleri, karayla çevrili petrolü depolama kapasitesi olmadığı için 20 Nisan 2020’de negatif 40.32 $ ile üstün dereceli düşük bir seviyeye geriledi. NYMEX, 1980’lerin başlangıcında vadeli işlemleri başlattığından beri WTI sıfırın altında işlem görmemişti. Brent, Nisan ayı sonunda varil başına 16 dolara ulaşan bu yüzyılın en düşük fiyatına geriledi. Brent, deniz kaynaklı ham petrol olup, okyanus tankerlerinde depolamaya izin vermektedir.

O zamandan beri fiyatlar toparlandı. Brent, Aralık ayında varil başına 50 $ seviyesini geri çekti ve WTI, 5 Ocak’ta yarım yüzyıl sınırına ulaştı. Birleşik Devletler Ham Petrol Fonu (USO), NYMEX WTI vadeli işlem portföyünün fiyatını takip ediyor. ABD Birleşik Devletleri Brent Petrol Fonu (BNO), Brent’in fiyatını gitgide yükselterek takip ediyor.

Suudi Arabistan’dan 5 Ocak’ta sürpriz bir “armağan” ham petrolü 50 dolara itti

5 Ocak’ta Suudi Arabistan ham petrol piyasasını şok etti. Suudi Arabistan petrol bakanı, Ocak 2021’de başlamış olan günlük 7,7 milyon varil üretim kesintisini aylık 500.000 varil azaltmayı kabul ettikten sonrasında, ülkesinin diğeri dünya üreticilerine bir “armağan” olarak üretimi günde bir milyon varil azaltacağını duyurdu. Hareket, Rusya’nın üretimini artırmasına izin veriyor. Yakındaki NYMEX ham petrol vadeli işlemleri, 5 Ocak’ta Şubat 2020’den bu yana ilk kez varil başına 50 $ seviyesinin üzerine çıktı. 52.75 $ ‘lık yüksek bir işlemden sonrasında, yakınlardaki vadeli işlemler varil başına 52.24 $’ a yerleşti.

Şubat vadeli işlemlerinin günlük grafiği, Suudilerin piyasayı önemli bir üretim kesintisiyle şaşırtmasının peşinden, 2 Kasım’daki 34.50 $ ‘dan 8 Ocak’ta son olarak yüksek olan 52.75 $’ a yükseldiğini gösteriyor.

Gürcistan ikinci tur seçim sonucu ham petrol için yükseliş gösteriyor

Suudi Arabistan’ın hamlesinin zamanlaması, Gürcistan’da Senato’nun güç dengesini belirleyen ikinci tur seçimlerinin yapıldığı gün geldiği için büyüleyiciydi. Demokratlar, enerjiye giden daha temiz ve alternatif bir yolu ve fosil yakıt üretiminden bir geçişi destekliyor. Cumhuriyetçiler, daha azca yönetmelikle enerji bağımsızlığını savundular. 6 Ocak’ta iki Demokrat, Senato’nun kontrolünü Cumhuriyetçilerden Demokratlara çeviren jilet benzer halde marjlarla görevdeki Cumhuriyetçiyi yenik etti. Diğeri birçok politika meselesinin yanı sıra, enerji 6 Ocak’ta Gürcistan’da oy pusulasındaydı ve iklim değişikliği savunucuları kazanmıştır. Başkan tarafınca seçilen Biden’in girişimleri artık yasama organı vasıtasıyla fazlaca daha kolay bir yola haiz olacak.

ABD enerji politikası, yer kabuğundan hidrokarbon çıkarmak için daha katı düzenlemelerle sola kayacak. Netice olarak, artan regülasyon üretim maliyetini artıracağı ve üretimi engelleyeceği için ABD enerji üretiminin gelecek yıllarda düşeceği. Ham petrol üretimi, Mart 2020’de günlük 13,1 milyon varillik üstün dereceli seviyeye terfi etti. Bu seviyenin, öngörülebilir gelecekte yüksek olması muhtemeldir.

Ek olarak, koronavirüse karşı sürü bağışıklığı oluşturan aşıların gelecek aylarda enerji talebini çoğaltması ihtimaller içinde. ABD üretimi Biden yönetiminin gündemine girdikçe, fiyatlandırma gücünün OPEC ve Rusya’ya kayması ihtimaller içinde. Suudi Arabistan gelecek aylarda enerji emtia fiyatını artırma planlarını açıklamış olabilir. Petrol karteli üyeleri ve Rusya için misyon, petrol için mümkün olan en yüksek fiyattır. Ham petrol, ilk kez sıfırın altına düştüğünde 2020 Nisanının düşük seviyesinden toparlandı. NYMEX sözleşmesi Mayıs’ta 30 $ ‘a, Haziran’da 40 $’ a ve Ocak’ta varil başına 50 $ ‘a ulaştı. Eğilim, son dokuz ayda terfi etti. 2020 yılı sonunda ham petrol uzun vadeli grafikte yükseliş eğilimi gösterdi.

Üç aylık grafik, ham petrol vadeli işlemlerinin 2020’nin 4. çeyreğinde yükseliş eğilimi gösterdiğini ve Ocak ayının ilk haftasında yukarı yönlü hareket ettiğini vurguluyor.

Ham petrol yükselmeye devam ederken izlenecek teknik seviyeler

Ham petrol fiyatı kıymet kazanmaya devam ederken, minimum direniş yolu daha yüksek kalıyor. Düşen bir dolar, hükümet artık daha yeşil bir gündeme kilitlendiğinden ABD üretimini düşürme ihtimali ve koronavirüsün tehditleri azalırken artan küresel talep potansiyeli daha yüksek tutarları işaret ediyor. Dahası, merkez bankası likiditesi ve hükümet teşviki enflasyonisttir ve ham petrol de dahil olmak suretiyle tüm emtiaların fiyatı için aşırı derecede yükselicidir. Suudi Arabistan’ın son hamlesi, yükselişin temellerini daha da kötüleştiriyor.

Bir sonraki teknik direnç seviyesi 2020 Şubat ortası 54.50 $ ‘ın yüksek seviyesinde duruyor. Yukarıda, 2020 Ocak ayının başındaki 65.65 $ ‘lık zirve, bir sonraki yukarı yönlü hedef. 2018 senesinde NYMEX vadeli işlemleri 76.90 $ ‘a ulaştı ve ham petrolün varil başına 100 $’ ın üzerine ulaşmış olduğu son olarak 2014 ortalarında görüldü. Destek, kasımın en düşük seviyesi olan 33.64 dolarda duruyor.

Ham petrol, 2020’nin başlarında tanık olduğumuz benzer halde, düzeltmeler esnasında merdivenleri daha yükseğe ve bir asansör boşluğunu aşağıya çekme eğilimindedir. 2021’in başlangıcında, enerji emtia merdivende ve daha yüksek fiyatlar, minimum dirençli patikaya benziyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir