• Ham petrol, haftalık grafikte teknik direnç seviyesini gösteriyor

  • Daha yükseğe işaret eden faktörler

  • Satış yaratabilecek tehditler

  • Boğalar kazanıyor, bir tek daha yüksek engebeli bir yol olacak

2020’de şu anda NYMEX ham petrol vadeli işlemler piyasasında ham petrol ilk kez sıfırın altında bir fiyat yolundaydı. ABD ve İran’ın Irak’ta karşı karşıya geldiği enerji emtiası geçen yıl varil başına 65,65 $ ‘dan yüksek bir değerle başladı. İranlılar, üst düzey bir İranlı generalin öldürülmesinin peşinden ABD’ye misilleme yapmış oldu. Durum sakinleşti ve petrol düşmeye başladı. Ocak ayı sonunda, yakın vadeli işlemler 51,63 dolardan kapanık oldu. Şubat ayının son gününde fiyat 45,26 dolara düştü ve Mart ayının son seansı 20.10 dolardan kapanık oldu. 20 Nisan’da ham petrol, eksi 40.32 $ ‘dan 60 $’ ın üstünde düştü ve ayı 19.09 $ ‘dan kapattı.

Dört aylık fiyat katliamından bu yana, enerji emtiası toparlandı ve son dokuz ayın yedisinde toparlandı. 2020 Ocak ayının sonunda, fiyat varil başına 52.14 $ seviyesindeydi ve trend yüksek kaldı. 11 Ocak haftasından geçen ayın sonuna kadar, yakınlardaki NYMEX vadeli işlemleri varil başına 51.44 $ ile 53.93 $ içinde dar bir aralıkta yer aldı. Geçen hafta ABD’deki petrol vadeli işlemleri teknik bir hedefi gölgede bıraktı. Ham petrol vadeli işlemler piyasası, yükseliş ve düşüş faktörlerinin ters yönlere çekmesiyle komaya girdi. ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO), NYMEX vadeli işlem portföyüne haizdir.

Ham petrol, haftalık grafikte teknik direnç seviyesini gösteriyor

Yakın NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinin varil başına 33.64 $ ‘a düzeltildiği Kasım ayı başından bu yana, fiyat istikrarlı bir halde terfi etti. 2 Şubat Bugün Aslen Dündü, enerji emtia 18 Şubat 2020 haftasındaki zirveyi aşarak bir senenin en yüksek seviyesine terfi etti.

Haftalık grafikte de vurgulandığı suretiyle, teknik direnç varil başına 54.50 $ seviyesinde kaldı. 2 Şubat’ta NYMEX vadeli işlemleri, teknik bir kırılma olan 55.26 $ ‘a terfi etti. NYMEX ham petrol vadeli işlem piyasasındaki toplam açık uzun ve kısa pozisyon sayısı, fiyat yükseldikçe 16 Kasım haftasında 2.054 milyondan geçen hafta sonunda 2.459 milyon sözleşmeye terfi etti. Fiyatın kıymet kazanmasıyla artan açık ilgi, bir çok vakit bir vadeli işlem piyasasındaki yükseliş eğiliminin teknik bir doğrulamasıdır.

Fiyat momentumu ve göreceli güç ölçümleri, geçen haftanın sonunda aşırı alım bölgesinde. Haftalık tarihsel fiyat oynaklığı% 28,8, rallinin istikrarlı yapısını yansıtıyor. Ham petrol, son üç aydır Kasım ayı başından bu yana yükseliyor. Mart ayına yakın vadeli işlemler, 5 Şubat’ta 56.85 $ ‘a geriledi. Varil başına 57.29 $’ dan geçen haftanın yüksek seviyesinin derhal altında.

Daha yükseğe işaret eden faktörler

Üç önemli unsur ham petrolü yukarı çekiyor.

  • Dünyanın küresel salgının sonuna yaklaştığına dair iyimserlik, enerji talebini artırıyor.

  • Merkez bankası likiditesinin gelgit dalgası, düşük faiz oranları ve hükümet teşvikleri enflasyonisttir. Ekonomik durum, tüm emtia tutarları için yükselen itibari para birimlerinin değerlerini tüketiyor ve ham petrol de bir kaide dışı değil.

  • ABD’nin Biden yönetimi altındaki fosil yakıt üretimindeki düşüş, dünya enerji deposu olarak petrole bağımlı olmaya devam ederken, kısa vadede arzları azaltacaktır. Dahası, ABD’nin daha yeşil bir yola kayması, petrol piyasasındaki fiyatlandırma enerjisini Suudi Arabistan, Rusya ve diğeri OPEC üyeleri ve dünya üreticilerine geri veriyor.

Temeller çoğunlukla ham petrol için yükseliş eğilimi gösteriyor ve bu eğilim, 2021 Şubat’ın ilk haftasının sonunda yükselmeye devam ediyor.

Satış yaratabilecek tehditler

Ham petrol vadeli işlemler arenasında mevcut yükselişi üç unsur rayından çıkarabilir:

  • Hisse senetleri ve enerji emtia yüksek bir korelasyona haiz olma eğiliminde olduğundan, borsadaki kabarcıklı etkinlik ham petrol üstünde baskı oluşturabilir.

  • LifeE-, ölümlerle birlikte vakalar arttıkça dünya genelinde insanlara bulaşmaya devam ediyor. Virüsün yeni türleri mevcut aşılara dirençli olabilir. Pandemi, küresel ekonomiye ağırlık verme potansiyeline haiz olmaya devam ediyor.

  • Ham petrol, düzeltmeler esnasında merdivenleri daha yükseğe ve bir asansör boşluğunu aşağıya çekmek mevzusunda uzun bir geçmişe haizdir. Fiyatla birlikte düzeltme potansiyeli artar. Kesintisiz sözleşme, Kasım ayı başındaki 33.64 $ ‘dan geçen hafta 57.29 $’ a yada% 70’in üzerine çıktı.

Boğalar kazanıyor, bir tek daha yüksek engebeli bir yol olacak

Ham petrol vadeli işlemler arenasındaki teknik eğilim, arz ve talep temelleri ile birlikte, geçen hafta enerji emtia fiyatını teknik direnç seviyesinin üzerine çıkaran ortamı yarattı. Bir sonraki tehlikeli netice yukarı yönlü hedef, 2020’nin en yüksek seviyesi olan varil başına 65,65 $ seviyesinde duruyor. Ham petrol vadeli işlemleri muhtemelen ruhsal 60 dolar seviyesinde bir tıkanıklıkla karşılaşacak.

Petrol piyasasındaki yükseliş trendi dördüncü ayına giriyor. Enerji malı merdivenleri yukarı çekmeye devam ederken, fiyatla birlikte düzeltme riski de artmaya devam edecek. Ham petrolden yükselmeye devam ediyorum bir tek fiyat yükselmeye devam ettikçe uzun pozisyonlarda stopları artıracağım.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir