• Ham petrolde Kasım başından bu yana yükselen fiyat hareketi

  • Fiyat, eleştiri bir teknik direnç seviyesinin altında duruyor

  • Daha yüksek fiyatlar muhtemeldir, bir tek düşüş satın almak stresi azaltabilir

  • OPEC, ABD enerji politikası daha çevreci bir yola geçerken tutarları yükseltecek

  • En kötü göründüğünde yağ satın alın

Boğa piyasaları tutarları piyasa katılımcılarının düşündüğünden oldukça daha yüksek seviyelere çekme eğilimindedir. 20 Nisan 2020’de öğrendiğimiz şeklinde, ayı piyasaları tam tersini yapıyor. Fazlaca azca uzman, enerji emtiasının negatif bir fiyata düşeceğine inanıyordu, oldukça daha azca negatif varil başına 40,32 dolar.

Küresel salgın, OPEC’in buharlaşan talebi derhal karşılayamaması ve Cushing, Oklahoma’da denize kıyısı olmayan ham petrol için depolama olmaması şeklinde olayların bir araya gelmesi, fiyatı negatif yönde düşünülemez bir düzeye itti.

Nisan sonundan bu yana, ham petrol terfi etti ve 13 Ocak’ta yakınlardaki NYMEX vadeli işlemlerinde varil başına neredeyse 54 $ ‘a ulaştı. Geçtiğimiz aylardaki ralli düz bir çizgide değil.

Ekim ayı sonlarında NYMEX ham petrol vadeli işlemleri düzeldi, bir tek fiyat hareketinin tersine dönmesiyle 2 Kasım’da düşüş sonlanmış oldu. NYMEX vadeli işlemleri, Kasım ayının ilk işlem seansında günlük grafikte, 30 Kasım’da aylık grafikte ve 31 Aralık’ta üç aylık grafikte yükseliş eğilimi gösterdi. Ocak ayında, fiyat ilk kez varil başına 50 doların üzerine çıktı. Şubat 2020’den bu yana, bir tek enerji emtiası, 2020 Şubat ortası zirvesinde eleştiri bir teknik direnç seviyesine yaklaşırken bazı sorunlarla karşılaşabilir.

ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO), CME’nin NYMEX bölümünde etken olarak işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri portföyündeki fiyat hareketini izler. En agresif boğa piyasalarında bile hız artışı var ve ham petrol 2021’in ilk ayında diğerine yakın olabilir.

Kasım başından bu yana ham petrolde yükselen fiyat hareketi

NYMEX Şubat WTF ham petrol vadeli işlemleri geçen hafta, Şubat ayından Mart ayına kadar geriledi.

Şu anda etken olan Mart ayı kontratının günlük grafiği, enerji emtiasının 2 Kasım’da 35 $ ‘dan düşük seviyeden 13 Ocak’ta 53.94 $’ a yükseldiğini gösteriyor. Geçen haftanın sonunda 52 $ seviyesinde, WTI ham petrolün trendi devam ediyor boğa fakat düşmekle tehdit ediyor. Fiyat momentumu ve göreceli güç göstergeleri, aşırı alım bölgesinde yavaş stokastik ile yansız değerlerin oldukça üzerindeydi. Bununla birlikte, her ikisi de son seanslarda daha düşük seviyelerde geçti. Toplam açık uzun ve kısa pozisyon sayısı 2 Kasım’dan 24 Ocak’a kadar averaj 2.04’ten 2.28 milyona terfi etti. Bir vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı yükseldikçe artan açık faiz, tipik olarak bir yükseliş fiyat eğiliminin teknik bir doğrulamasıdır. Günlük işlem aralıkları geniş olduğundan% 31,5’in birazcık üstünde olan günlük tarihsel dalgalanma yüksek kalmaya devam ediyor.

Fiyat, eleştiri bir teknik direnç seviyesinin altında duruyor

Nisan 2020’nin sonundaki düşük seviyeden bu yana, ham petrolün fiyatı, sürekli vadeli işlem sözleşmesindeki düşük seviyeden varil başına 84 doların üstünde yükselerek tesirinde bırakan bir geri dönüş yapmış oldu.

Haftalık grafik, fiyat değerlenmesinin 2020 Şubat ortalarında en yüksek 54.50 $ ‘da eleştiri teknik direncin ilk seviyesine yakın bir noktada durduğunu gösteriyor. Petrol bu seviyeyi aşarsa, bir sonraki yukarı yönlü hedef 2020 Ocak ayı başlangıcında 65.65 $ / varil zirvesinde duruyor.

Daha yüksek fiyatlar muhtemeldir, bir tek düşüş satın almak stresi azaltabilir

Trend, piyasalarda sürekli en iyi arkadaşınızdır ve ham petrolde daha yüksektir. Ekim ayında yükselen fiyat hareketinin varil başına 44 $ ‘ın birazcık altına düşmesinin peşinden, fiyat 33.64 $’ a düştü. Spekülatörler 10 $ yada% 23’ün üstündeki düşüş esnasında kısa kenara akın ederken, Nisan ayı sonundaki fiyat hareketiyle ilgili hatıralar muhtemelen enerji emtiasını aşağı çekti. Bununla birlikte, fiyat geri döndü ve bir ayın altında yüksek bir seviyeye çıktı. Kasım 2020’nin sonunda ham petrol varil başına 45 doların üzerine çıktı.

Ham petroldeki yükselişten yanayım şundan dolayı trend hala yüksek. Bununla birlikte, enerji emtiasında daha yüksek zirvelere doğru ilerlediği için başka bir düzeltme görmek beni şaşırtmaz. Yükseliş eğiliminde başarı şansını artırdığı için, fiyat zayıflığı üzerine ham petrol satın almak en uygun yaklaşım olabilir. Ham petrol 2020 $ 65,65’in en yüksek seviyesini denetim etmeye gidiyorsa, fiyat düşüşlerinde alım yapmak, düzeltme kanalıyla uzun pozisyon taşıma stresini azaltacaktır. Emtia dünyasında hiçbir süre herhangi bir güvence yoktur, bir tek orta ve uzun vadeli boğa piyasalarında zayıflık üzerine satın almak bir çok vakit en iyi neticeleri verir.

OPEC, ABD enerji politikası daha çevreci bir yola geçerken tutarları yükseltecek

Suudi Arabistan, günlük 7,7 milyon varil üretimini Ocak’tan Mart’a kadar ayda 500.000 varil düşürmeyi kabul ettikten sonrasında, Ocak ayının başlarında üretimde günde bir milyon varil düşüşle pazarı şaşırttı. Suudi kesintisi, Rusya’nın üretiminin artmasına izin veriyor, bir tek haberler, Şubat 2020’den bu yana ilk kez yakınlardaki NYMEX vadeli işlemlerinde ham petrol fiyatını yükseltti ve varil başına 50 $ seviyesinin üzerine çıkardı.

OPEC +, enerji emtiasının temel denklemini dengelemek için üretim seviyelerini düzeltirken, kartel liderleri, Suudi Arabistan ve Rusya, Biden yönetimi altında fiyatlandırma gücünün tekrardan ellerine geçeceğinin bilincinde.

ABD enerji politikası daha yeşil bir yolda ilerlemeye başladığında, OPEC + ‘nın üyelerine mümkün olan en yüksek getiriyi sağlama misyonunu yerine getirmesi daha kolay olacaktır. Suudilerin yapmış olduğu sürpriz üretim kesintisi, kartelin artan fiyatlandırma gücünün bir testi olabilirdi. Ham petrol, Suudi Arabistan ve Ruslar için geçer not olan kesintiden sonrasında terfi etti.

En kötü göründüğünde yağ satın alın

En agresif boğa piyasalarında bile keskin düzeltmeler yaşanıyor. Ham petrol gelecek aylarda ve yıllarda yükseliyorsa, elden çıkarma esnasında satın almak kâr için en uygun yolu sunacaktır. Bundan dolayı, fiyat hareketi en kötü göründüğünde satın almaya bakın.

2008-2011 ham petrol ve tüm emtialar için bir modelse, merkez bankası likiditesi ve hükümetin teşvikinin enflasyonist neticeleri olacaktır. 2008 senesinde, yakınlardaki NYMEX ham petrol fiyatı varil başına 32.48 $ ‘a düştü. 2011 yılına gelindiğinde, fiyat averaj 115 dolara ulaştı.

Petrol piyasasındaki eğilim, geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla yüksek seviyesini korudu. Boğa piyasaları bir çok vakit yeni zirvelere giderken hız artışları yaşar. Yükseliş trendine atlamak için bu dönemleri kullanmak 2021 için en iyi plan olabilir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir