• Düşüş vakası – Risk azaltma, tıkanıklık ve mevsimsellik

  • Yükseliş vakası – Aşılar, teşvik, ABD üretim politikasında bir değişiklik ve Orta Doğu

  • Yanlış bir kırılma daha düşük – Orta noktaya dönüş – 2020’den gelen oldukça mühim enflasyonist tohum seviyesi sebebiyle bir hesaplaşma

Geçen haftanın sonunda varil başına 42 $ seviyesinde, yakınlardaki NYMEX ham petrol vadeli işlem sözleşmesi, Haziran başından beri yürürlükte olan pivot noktasının üstünde oturuyordu. Aralık ayı ham petrol vadeli işlem fiyatı, Ağustos sonunda 40 $ seviyesinin üzerine 4,33 $ ‘a ulaştı. Kasım ayı başlarında, 40 dolarlık pivot noktasının altına 6,36 dolara düştü. Yalnız, 33.64 $ ile 44.33 $ arasındaki işlem aralığı, 29 Mayıs’tan bu yana fiyat hareketini içeriyor.

Piyasalar bir çok süre sıkıca sarılmış yaylar gibidir. Uzun süreler süresince bir fiyat bandında işlem yapabilirler, yalnız sonunda hareket ettiklerinde ters yönde bir patlama yada aşağı yönde bir patlama meydana gelme eğilimindedir.

Küresel salgın esnasında ham petrol talebi ziyan oldu. OPEC, Rusya ve diğeri dünya üreticileri, üretimi günde 7,7 milyon varil azaltmak için ortaklık yapmış oldu. Grubun bu kesintileri 2020 sonundan ilkin minimum üç ay daha uzatması ümit ediliyor. ABD ham petrol üretimi son zamanlarda 10.90 mbpd seviyesinde, Mart 2020’deki 13.1 mbpd zirve seviyesinin neredeyse% 17 altında kaldı. Ek olarak, işaretler var. Mevcut tecim bandı gelecek aylarda daha yüksek petrol fiyatlarına yol açabilir. ABD Birleşik Devletleri Petrol Fonu (USO), NYMEX ham petrol vadeli işlem sözleşmeleri portföyündeki fiyat hareketini izler. UCO ve SCO ETN ürünleri, vadeli işlemler alanındaki fiyat hareketini büyüten kısa vadeli araçlardır. yukarı ve aşağı.

Düşüş vakası – Risk azaltma, tıkanıklık ve mevsimsellik

Nisan sonunda ham petrol varil başına 0 doların ve negatif 40 doların altına düştüğünde, küresel pandeminin niçin olduğu riskten kaçma ortamı, enerji emtia talebini buharlaştırdı. Avrupa ve ABD’deki vaka ve hastaneye yatış sayısındaki artış, LifeE- vakalarının gelecek haftalarda ve aylarda artmaya devam etmesi halinde başka bir riskten kaçınma sürecini tehdit ediyor. Dünya genelinde kilitlenmeler ve artan toplumsal mesafe gereksinimleri, ham petrole olan talebin azalmasına niçin olacaktır.

Grafik, etken ay olan NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatının, virüs vakalarının artmasıyla birlikte 20 Ekim’de 42.15 $ ‘dan 2 Kasım’da 34.04 $’ a düştüğünü gösteriyor.

Ek olarak, ABD Senatosundaki çoğunluk, 3 Kasım seçimlerinden sonrasında hala kaptırılmaya hazır. Gürcistan’daki seçmenler, iki senatör seçmek için 5 Ocak’ta sandık başına gidecek. Güç dengesi Cumhuriyetçiler için 50 ve Demokratlar için 48 sandalyeyle, eğer Cumhuriyetçiler sandalyelerden birini kazanırsa, Kentucky Senatörü Mitch McConnel Senato çoğunluk lideri olarak duracak. Biden yönetimi ve Temsilciler Meclisi’nin mevzuattan ödün vermesi gerekecek. Netice olarak, ABD hükümetindeki tıkanıklık, ağlatısal enerji politikası değişikliklerine izin vermeyecektir. Daha oldukça düzenlemeyle de olsa, petrol ve gaz üretimi muhtemelen devam edecektir.

Son olarak, gelecek haftalarda, mevsimselliğin ham petrol fiyatını etkilemesi muhtemeldir. Benzin, en yaygın petrol ürünü olduğundan ve sürücüler kış aylarında araçlarına daha azca kilometre kat ettiklerinden, kış aylarında petrol ve benzin tutarları mevsimsel düşüklere erişme eğilimindedir.

Yükseliş vakası – Aşılar, teşvik, ABD üretim politikasında bir değişiklik ve Orta Doğu

Ham petrolün yükseliş vakası bilim, hükümet ve jeopolitik manzaradan geliyor. 2 Kasım’da 34.04 dolarla en düşük seviyeye ulaştıktan sonrasında, Ocak vadeli işlemleri bir. ABD seçimlerinden önceki gün günlük grafikte yükseliş tersine döndü ve 9 Kasım’daki kazançlara eklendi.

Pfizer’in 9 Kasım’da koronavirüs aşısının% 90 etkili olduğu haberi NYMEX petrol vadeli işlem fiyatını 11 Kasım’da 43,33 dolara yükseltti. 13 Kasım’da 40 dolarlık pivot noktasının birazcık üzerine düzeldikten sonrasında, enerji emtia bir kez daha yükselişe geçti. Moderna’nın aşısı üstündeki denemenin% 95 etkili olduğu 16 Kasım Pazartesi günü. Bir aşı, ham petrol fiyatı için yükseliş gösteren bir normallik duygusuna yaşam verir. Ocak vadeli işlemleri 20 Kasım Cuma günü varil başına 42.42 $ ‘a geriledi.

Ek olarak, virüs hafızalara dönüştükten fazlaca sonrasında, gene de görülmemiş düzeyde merkez bankası likiditesi ve düşük faiz oranları için ödeme yapıyor olacağız. Hükümet teşviki, ABD Hazinesinin Mayıs 2020’de üstün dereceli düzeyde 3 trilyon dolar borçlanmasına niçin oldu ve daha oldukça borçlanma ufukta görünüyor. Likidite ve teşvik, para arzını ve ulusal borcu artırır ve para birimlerinin satın alma enerjisini tesirinde bırakır. Politikalar, ABD merkez bankasının% 2’lik hedef oranını averaj% 2’ye yükselterek teşvik etmiş olduğu bir ekonomik koşul olan son aşama enflasyonisttir. Fark ince görünse de, o şekilde değil. Yükselen enflasyon ve düşen dolar tüm emtia tutarları için yükseliştedir ve ham petrol de bir kaide dışı değildir.

Demokratlar, Georgia’daki her iki Senato yarışmasını da kazanmanın bir yolunu bulursa, çoğunluk lideri tokmakını New York Senatörü Chuck Schumer’e verir ve gelecek Cumhurbaşkanının partisine yasalar için açık bir yol sağlar. Senato’daki çoğunluk, ABD’nin organik gaz üretiminin önemli seviyede düşmesine niçin olarak, kırılmayı sınırlandırmayı yada yasaklamayı içeren fazlaca daha ilerici bir gündemin önünü açacaktır. Daha düşük üretim muhtemelen daha yüksek fiyatlara yol açacaktır.

Son olarak, Orta Doğu, dünya petrol rezervlerinin yarısından fazlasına ev sahipliği halletmeye devam ediyor ve hala dünyadaki en kargaşa ve bunalımlı siyasal bölge. Bölgede üretimi, arıtmayı yada lojistik rotaları etkileyen herhangi bir sorun, tutarları yükseltir. ABD üretim politikasındaki ağlatısal bir değişim, ham petrol fiyatlarının kontrolünü OPEC ve Rusya’ya geri verebilir.

Yanlış bir kırılma daha düşük – Orta noktaya dönüş – 2020’den gelen oldukça mühim enflasyonist tohum seviyesi sebebiyle bir hesaplaşma

Ocak ayı ham petrolü 2 Ekim’de 37.30 $ ‘lık teknik desteğin altına ve 12 Haziran’ın en düşük seviyesi olan 35.94 $’ a düştü.

2 Kasım’daki yükselişin tersine dönmesi, fiyatı gene yükseliş moduna ve 40 dolarlık pivot noktasının üzerine itti. Ocak vadeli işlemleri 26 Ağustos’un en yüksek seviyesi olan 1.26 $ ‘dan geldi ve geçen haftanın sonunda varil başına 42.42 $’ dan işlem görmüş oldu. 30 Kasım’da yakınlardaki NYMEX vadeli işlem sözleşmesinde 41.70 $ ‘ın üstünde bir kapanış, aylık grafikte yükselişin tersine dönmesine niçin olabilir ve bu da enerji emtiasını yeni bir yüksekliğe ve Mart başından bu yana en yüksek fiyata çıkaran teknik bir ralliyi ateşleyebilir.

Ek olarak, merkez bankaları ve hükümetler, 2020’nin büyük bir kısmını, enflasyon tohumları olan likidite ve teşvik ile LifeE-‘dan meydana gelen ekonomik serpinti ile savaşarak geçirdiler. Üç unsur söz mevzusu olduğunda 2020, 2008’e fazlaca benziyor. Yalnız bu yıl riskler daha yüksek.

Merkez bankası likiditesi, bir düzine yıl öncesinden daha yüksek bir seviyededir ve bugünkü hükümet teşvikleri, 2008’deki miktarı gölgede bırakmaktadır. Üstelik, ABD, 2008’de, ABD’nin kırk dördüncü Başkanı olarak Barrack Obama’yı seçmiştir. 2020’de Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başkan seçilen kırk altıncı oldu. 2008’de ham petrol 32,48 dolarda bir dip buldu, yalnız 2011’de fiyat 114,83 dolara ulaştı. Mart 2020’de negatif 40.32 $ ‘a düştükten sonrasında, 2008 ve 2020’deki politikalar arasındaki benzerlik göz önüne alındığında, gelecek yıllarda yükseliş patlayıcı olabilir. Yalnız, 2008’de ABD üretimini azaltma planları yoktu ve bu da önümüzdeki yılları daha da acayip hale getirdi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir