• Ham petrol, Mart başından bu yana en yüksek fiyatına terfi etti

  • NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinde yarım yüzyıl işaretinde direnç

  • Envanter verileri yükseliş eğrisi değil – İleri eğride sıkılık

  • Salgının sona ermesi yükseliştedir ve ABD enerji politikasının yolu da öyledir

Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle, NYMEX WTI ham petrol kontratı, 20 Nisan 2020’de sıfırın oldukça altına düştükten sonrasında varil başına averaj 90 dolar toparlanarak küllerinden yükselmeye devam etti. Intercontinental Exchange, sürekli vadeli işlem sözleşmesiyle varil başına 36 doların üstünde terfi etti.

Karayla çevrili NYMEX vadeli işlemleri, Mayıs kontratının süresi dolduğunda enerji emtiasını depolayacak hiçbir yer olmadığından düşük seviyelere düştü. Oklahoma, Cushing’de depolamaya erişimi olmayan ve teslim alma imkânı olmayan 20 Nisan’da vadeli işlem sözleşmesi olan tamamımız, herhangi bir fiyattan satış yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Brent’teki düşüş, pandeminin yayılması esnasında enerji talebi buharlaşırken, OPEC üyeleri ve Rusya da dahil olmak suretiyle dünya genelinde petrol üreten ülkeler içinde paniğe niçin oldu.

Aylar devam eden önemli bir fiyat toparlanmasının arkasından, fiyatlar yarım yüzyıla yaklaşırken ham petrol piyasası bazı rüzgârlarla karşı karşıya kalabilir ve biz 2021’e doğru ilerliyoruz. Yükseliş ve düşüş faktörleri, ham petrol fiyatını yükselmeye devam ederken ters yönlere çekiyor. yukarı merdivenler. ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO) ve ABD Birleşik Devletleri Brent Ham Petrol Fonu (BNO), NYMEX ve Intercontinental Exchange’de işlem gören ham petrol kriterlerinin fiyatlarını takip etmektedir.

Ham petrol, Mart başından bu yana en yüksek fiyatına terfi etti

2 Kasım’da NYMEX ham petrol sözleşmesinde Ekim ayı sonlarında varil başına 40 doların üstünde olan ve 34 doların altına inen asansör yolculuğu yanlış bir arıza olarak ortaya çıktı. Kasım ve Aralık ayları süresince ham petrol merdivenden gene tepeye çıktı.

Haftalık grafikte de görüldüğü şeklinde, petrol fiyatı son yedi haftada art arda terfi etti ve geçtiğimiz hafta varil başına 49,28 $ ile Şubat ayının son haftasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinde yarım yüzyıl işaretinde direnç

Yakındaki NYMEX ham petrol vadeli işlemleri, varil başına 50 $ seviyesinde bir miktar sıkışıklık ve teknik dirençle karşılaşabilir. Enerji emtia fiyatının son olarak yarım asırlık piyasanın kuzeyinde olması on ay önceydi. Ek olarak, Brent vadeli işlemleri aslına bakarsan varil başına 52 doların üstünde.

Grafiğin gösterdiği şeklinde, yakınlardaki Şubat Brent ham petrol kontratı geçen haftayı varil başına 52,26 dolardan kapattı.

Envanter verileri yükseliş değil – İleri eğride sıkılık

Amerikan Petrol Enstitüsü ve Enerji Enformasyon İdaresi’nden alınan envanter verileri ham petrol piyasası için oldukça iyimser değil. Devam eden LifeE- salgını, enerji emtia talebine ağırlık vermeye devam ediyor.

2 Ekim’de sonlanmış haftadan bu yana, API ve EIA 11 Aralık’ta sonlanmış haftadan itibaren sırasıyla 2,768 milyon ve 7,70 milyon varil ham petrol stoku oluşturduğunu bildirdi. Benzin stokları 9,631 ve 10,70 milyon varil arttı. Her ikisi de damıtılmış stoklarda dönem süresince 21,5 ila 21,90 milyon varil düşüş bildirdi. Veriler, ABD’deki ve OPEC + kaynaklı üretim düşüşleri düşünüldüğünde petrol ve petrol ürünleri piyasalarının talep endişelerinden muzdarip olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ek olarak, NYMEX ham petrolünün Şubat 2021 ile Şubat 2022 içinde teslim edilmek suretiyle ayrılması arasındaki fark, artan arz endişelerinin bir işaretidir.

NYMEX ham petrolünün Şubat 2022 eksi Şubat 2021 teslimatı grafiği, piyasanın vade yapısının Kasım ayı başındaki 3,11 $ ‘dan geçen haftanın sonunda 1,34 $’ lık bir geri dönüşe geçtiğini gösteriyor. Ham petrol fiyatlarının geçtiğimiz haftalarda kıymet kazanmasıyla birlikte ileriye dönük eğride meydana gelen kayma, enerji emtiasının yakınlardaki sıkışıklığa işaret ediyor. Aynı dönem Brent tipi ham petrol futures kontratları da aynı dönem için 1,19 $ ‘lık bir geriye dönük işlem görüyordu.

Artan fiyatın yanı sıra, sıkılık İran’ın en iyi nükleer bilim adamının kısa sürede öldürülmesiyle ilgili endişelerden kaynaklanıyor olabilir. Orta Doğu, dünyadaki ham petrol rezervlerinin yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki siyasal türbülans arz endişelerinin artmasına niçin olma eğilimindedir.

Salgının sona ermesi yükseliştedir ve ABD enerji politikasının yolu da öyledir

LifeE- salgınının arkasından enerji talebinin artması muhtemeldir. Ek olarak, artan düzenlemeler ve daha yeşil bir ABD enerji politikasına geçiş, gelen Biden yönetimi altında ABD üretiminin düşmesine niçin olabilir. ABD üretimi Mart ayında günlük 13,1 milyon varil rekora ulaştı. 20 Ocak 2021’de idarelerdeki değişiklik göz önüne alındığında bu seviyeyi görmemiz pek ihtimaller içinde değil.

Ham petrol, kasım ayı başlarında dibe düştükten sonrasında da alt üst olmaya devam ediyor. Vadeli petrol piyasası için bazı rüzgârlar varken, minimum direniş yolu geçen haftanın sonunda yüksek kaldı. Enerji emtiası dünyaya güç sağlamaya devam ederken, 2021’de ham petrolde çok çok fazla dalgalanma planlanıyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir