• NYMEX petrol vadeli işlemleri, yukarı yönlü bir hedefin 57 sentine yaklaştı

  • Vadeli ham petrol piyasası yükseliş ve düşüş güçleriyle karşı karşıya

  • OPEC +, ABD güç geçişinden sonrasında daha etkili hale geliyor

  • Geri çekilme sürpriz olmaz

  • Sürprizlerin artması ihtimaller içinde

Yakın NYMEX ham petrol vadeli işlemleri sıfırın altına ve varil başına negatif 40 doların altına düştüğünde piyasaların 20 Nisan’da mantıksız seviyelere düşebileceğini öğrendik. Ham petrol vadeli işlemleri, geçtiğimiz günlerde etken olan Mart vadeli işlemler sözleşmesinde tehlikeli netice bir teknik direnç seviyesine yaklaştı.

Ham petrol fiyatına minimum direniş yolu, birçok faktörün bir fonksiyonudur. Temel arz ve talep baskıları, enerji emtia fiyatını tesirinde bırakır. Vadeli yapı yada ileri eğri, bir çok süre tedarikler hakkında ipuçları sağlar. Sıkıldıklarında, eğri, yakın fiyatların ertelenmiş teslimat için fiyatlara bir prim emrettiği yerde geriye doğru hareket eder. Brent ve WTI arasındaki fark benzer halde kalite ve konum dağılımı, talebe ışık tutabilir. İşleme yada çatlak yayılmalar bununla beraber ekonomik koşulları yansıtan tüketici ürünleri olan petrol ürünlerinin gerekliliklerini de bizlere anlatır. Momentum ve eğilimler benzer halde teknik faktörler, kalabalığın bilgeliğini vurgulayan sürü davranışı için görkemli kılavuzlardır. Alıcılar satıcılardan daha agresif hale geldiklerinde, fiyatlar yükselme eğilimindedir ve bunun tersi de geçerlidir.

2021’in ikinci ayına girerken, ham petrol vadeli işlemler piyasası, benzin talebinin artmaya başladığı ABD’de bahar sezonunu ve sürüş sezonunun başlamasını dört gözle beklemeye başlamış olacak. Küresel salgın, 2021’in başlarında tüm varlık sınıflarında ham petrol ve piyasalar üstünde asılı kalmaya devam ederek, fiyat tahminlerine başka bir dinamik ekliyor. Geçtiğimiz haftalarda, ham petrol, Nisan 2020’nin sonlarından bu yana yürürlükte olan trendin bir başka yükseliş teknik doğrulamasını sağlayacak seviyenin derhal altında durdu.

ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO), NYMEX ham petrol vadeli işlem sözleşmelerinin bir portföyünün fiyatı ile gitgide yükselme eğilimindedir.

NYMEX petrol vadeli işlemleri, yukarı yönlü bir hedefin 57 sentine yaklaştı

Yakındaki NYMEX ham petrol vadeli işlem sözleşmesinde son olarak yükseliş 13 Ocak’ta varil başına 53.93 $ ‘dan geldi.

Kaynak: CQG

Grafiğin vurguladığı benzer halde, WTI ham petrol vadeli işlemlerinin karşılaşmış olduğu ilk teknik direnç seviyesi 2020 Şubat ortasının en yüksek seviyesi 54.50 $ / varil seviyesinde. Fiyat, seviyenin 57 senti içinde geldi. Geçen haftanın sonunda, yakın vadeli işlemler 52,20 $ seviyesindeydi ve fiyat konsolide olurken son zamanlarda en yüksek seviyelerde dolaşıyordu.

Enerji emtiasının fiyatı ile açık faiz terfi etti. Mart vadeli işlem sözleşmesinin varil başına 35 $ ‘a düşmüş olduğu 2 Kasım’da toplam açık uzun ve kısa pozisyon sayısı 2.039 milyon kontrattan terfi etti. 28 Ocak’ta, açık faiz metriği 2.339 milyon kontratta, Kasım başlangıcında% 49’un üstünde, 52.20 $ seviyesinde fiyatla% 14.7 arttı. Fiyat yükseldikçe artan açık ilgi, vadeli işlemler piyasasındaki yükseliş eğiliminin teknik bir doğrulamasıdır. Haftalık fiyat ivmesi ve nispi güç göstergeleri geçen haftanın sonunda aşırı alım bölgesinde ve yatay seyrederken, günlük tarihsel oynaklık 2 Kasım’daki% 50.53’ten% 26.8’e geriledi.

Vadeli ham petrol piyasası yükseliş ve düşüş güçleriyle karşı karşıya

Ham petrol, fiyatı 60 $ ‘a çıkarabilecek başka bir teknik düzey ile flört ederken, yükseliş ve düşüş faktörleri enerji emtiasını ters yönlere çekiyor.

Artan sayıda koronavirüs vakası, temel denklemin talep tarafında ağırlık taşımış olduğundan ham petrol için en önemli düşüş faktörü olmaya devam ediyor. Haftalık grafikte aşırı satın alınan teknik koşullar, ufukta bir düzeltmenin olabileceğinin bir işaretidir.

Petrol piyasasının zayıflık yaşamış olduğu senenin bir zamanı olma eğiliminde olan ABD’de kış mevsiminin de kalbindeyiz. Borsa oynaklığı, petrol fiyatı için düşüş eğilimi gösteriyor.

Ek olarak, aşıların sürü bağışıklığı yaratacağına dair iyimserlik, petrol piyasası için yükseliş faktörü oldu. Suudi Arabistan’dan günde bir milyon varil sürpriz üretim kesintisi fiyatı destekledi ve ABD enerji politikası Biden yönetimi altında alternatif enerji kaynaklarının daha yeşil bir yolunu desteklemeye doğru ilerlerken fiyatlandırma gücünün Orta Doğu ve Rusya’ya geri döndüğünün bir işaretiydi. . OPEC + daima üyeleri için mümkün olan en iyi getiriyi sağlamaya çalışır, bu da daha yüksek ham petrol tutarları anlamına gelir.

OPEC +, ABD güç geçişinden sonrasında daha etkili hale geliyor

ABD Birleşik Devletleri’nde artan enerji düzenlemeleri ufukta. Başkan Biden, vazife süresinin başlangıcında Paris İklim Anlaşmalarına tekrardan katıldı ve Keystone XL boru hattı projesini iptal etti. Başkan, kampanya yolunda, ABD’deki hidrokarbon üretimini ve tüketimini azaltma sözü verdi. Temsilciler Meclisinde çoğunlukta olan Demokratlar ve Senato’da düşük bir marjla, enerji politikası son dört yıldan önemli seviyede değişecek. Yönetim, federal topraklarda kırılmayı yasaklamaya ve üretim maliyetlerinin artmasına ve üretimin düşmesine neden olan bir düzenleyici rejim kurmaya çalışacak.

ABD, geçtiğimiz yıllarda dünyanın önde gelen petrol üreten ülkesi oldu ve günlük üretim Mart 2020’de günlük 13,1 milyon varile yükselen üstün dereceli seviyeye terfi etti. Bu üretim seviyesini kısa sürede yeniden göremeyeceğiz. Dünyanın küresel salgından çıkmış olduğu bir dönemde artan düzenlemeler sebebiyle üretimin düştüğünü görebiliyorduk. Geçen haftanın sonunda, EIA günlük üretimin 10.9 mbpd seviyesinde bulunduğunu bildirdi. İnsanlar seyahat etmeye başladıkça ve işletmeler normale döndükçe, enerji talebi artacaktır. ABD üretimi azaldıkça, OPEC ve Rusya dünyanın gereksinimlerini karşılamak için devreye girecek. ABD devasa bir petrol tüketicisi olmaya devam ediyor, bundan dolayı ABD’nin gelecek aylarda ve yıllarda ham petrol ithal etmesi gerekirse, ufukta daha yüksek fiyatlar olabilir.

Dahası, merkez bankası likiditesinin gelgit dalgası, trilyonlarca hükümeti teşvik programları tsunamisi ve düşen bir dolar, ham petrol ve tüm emtia tutarları için son aşama enflasyonist ve boğa. Netice olarak düşen ABD üretimi, petrol piyasasındaki güç copunu Suudilere ve Ruslara geri veriyor.

Geri çekilme sürpriz olmaz

Teknik açıdan bakıldığında, ham petrol fiyatı 54.50 $ direnç seviyesinin altında kalıyor. Yukarıda, bir sonraki düzey 60 $ ‘da ve arkasından 2020 $ 65.65 yüksek seviyededir. Bununla birlikte, yakınlardaki NYMEX ham petrol vadeli işlemleri ne kadar uzun süre 54.50 $ seviyesinin altına oturursa, satışın petrol piyasasını vurma ve 50 $ yada daha düşük seviyeyi denetim etme olasılığı o denli yüksek olur. Petrol piyasasının kaderi borsaya bağlı olabilir. Geçen hafta hisse senetlerindeki düzeltici hareketin devam etmesi, petrol arenasında satışlara yol açabilir. Hisse senetleri hala tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakınken, düzeltme olasılığı hala yüksek.

Sürprizlerin artması ihtimaller içinde

Ufukta bir ham petrol satışı olabilirken, enerji emtiasındaki düşüşü satın alırdım. Aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle dört tehlikeli netice nedenden dolayı herhangi bir şokun artması muhtemeldir:

  • Likidite ve teşvik, tüm emtia tutarları için yükselen enflasyonisttir.

  • İran, Ortadoğu’da açık ve mevcut bir çekince olmaya devam ediyor. ABD’nin Çin ile ilişkileri düşük bir noktada ve Rusya iç kargaşayla karşı karşıya. Ham petrol, jeopolitik manzaranın kargaşa ve bunalımlı hale geldiği dönemlerde yükselme eğilimindedir.

  • Düşen ABD üretimi, fiyatlandırmanın enerjisini OPEC + ‘nın ellerine bırakıyor. Kartelin odak noktası, mümkün olan en yüksek fiyattır.

  • Aşılar dünya genelinde silahlanmaya başladıkça, ekonomi yavaş yavaş salgın öncesi talep seviyelerine dönerek enerji mallarının fiyatını destekleyecek.

Netice olarak, ham petrole minimum direnç gösteren yolun daha yüksek kalması. Trend daima piyasalardaki en iyi arkadaşınızdır ve Mart ve Kasım ayının başlarından beri ham petrol yükseliş eğilimindedir. Herhangi bir sürpriz potansiyeli yukarı yönlü görünüyor. İran, üst düzey generalin ve önde gelen bir nükleer bilim adamının öldürülmesi için intikam sözü verdi. Gelecek aylarda ham petrol arenasında fazlaca dalgalanma umuyorum. Hisse senedi piyasası durağan(durgun) kalmış olduğu sürece herhangi bir satış, muhtemelen bir satın alma fırsatı olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir