• OPEC + üretim kesintilerini azalttı ve 2021’e kadar uzattı – Piyasa rahat bir nefes alıyor

  • Ham petrol son dönemdeki yüksek seviyeye yakın oturmaya devam ediyor

  • Dolar, likidite, teşvik ve ABD enerji politikasının enerji emtiasının fiyatı için yükseliş göstermesi sebebiyle 2021’de önemli bir düşüş bekliyoruz.

OPEC, kışın başlarında ve ilkbaharın sonunda her yıl iki kez resmi olarak toplanır. Suudi liderliğindeki petrol karteli, 2016’dan beri Rusya petrol bakanı Alexander Novak ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’den komut alıyor. 2016 senesinde ham petrol azaldığında, Ruslar etken rol alarak ve internasyonal petrol karteli ile ortaklık yaparak Orta Doğu’daki nüfuzlarını genişletme fırsatı görmüş oldu. Bölgedeki can düşmanı İranlılar ile Suudiler içinde bir köprü görevi gören Rusya, üye olmadan kartelin en etkili gücü haline geldi. OPEC, Rusya’nın onayı olmadan son yıllarda bir hamle yapmadı.

2020’nin başlarında, küresel salgın ve Ruslar ile Suudiler içinde üretim mevzusundaki ihtilaf NYMEX petrol vadeli işlemlerinin fiyatını tarihteki en düşük fiyata ve Brent vadeli işlemlerinin bu yüzyılın en düşük fiyatına gönderdi. Üretimi günde on milyon varil azaltma anlaşması, arz ve talep denklemini dengeledi. OPEC + üretim kesintisini 7,7 mbpd’ye düşürdü. Bu düzey, 30 Kasım’da iki senelik toplantıları için bir araya geldi bir tek önümüzdeki aylar için rota üstünde anlaşamadı.

1 Aralık’ta, Rusya’yı da içeren OPEC +, ileriye dönük bir yol için daha fazlaca fikir birliği oluşturmak için toplantısını 3 Aralık Perşembe gününe erteledi. ABD Birleşik Devletleri Petrol Fonu (USO) NYMEX vadeli işlemlerinin fiyatını izler ve ABD Birleşik Devletleri Brent Petrol Fonu (BNO) Kıtalararası Borsada işlem gören Brent petrol vadeli işlemlerinin fiyatını takip eder.

OPEC + üretim kesintilerini azalttı ve 2021’e kadar uzattı – Piyasa rahat bir nefes alıyor

Bir anlaşmadaki gecikme, iki OPEC üyesinin anlaşmazlığından kaynaklanmıştır; Suudi Arabistan ve BAE. Suudiler, 7,7 mbpd’lik üretim kesintisine devam etmeyi tercih ederken, BAE ham petrol fiyatlarının istikrarlı ve yükselmesi sebebiyle kotaların azaltılmasını destekledi.

3 Aralık’ta, Rusların yardımıyla OPEC +, Ocak ayında üretim kesintilerini günde 500.000 varil azaltmayı kabul etti. Kartel ve diğeri üreticiler de Şubat ve Mart aylarında aynı oranda azalacak, bir tek seviyeyi potansiyel olarak ayarlamak için her ay toplanacak.

Petrol piyasası, 2020 yılının başlarında üretimdeki durgunluğun anıları NYMEX vadeli işlemlerinin fiyatını tarihte ilk kez negatif bölgeye itmiş olduğundan OPEC haberinin 3 Aralık’ta patlamasının peşinden rahat bir nefes aldı. Ocak 2021’de 7,2 mbpd’lik bir üretim kesintisi, geçen hafta sonunda NYMEX vadeli işlem piyasası için kıvanç verici bir haberdi.

Ham petrol son dönemdeki yüksek seviyeye yakın oturmaya devam ediyor

Ham petroldeki yükseliş eğilimi geçen hafta sonuna kadar devam etti.

Grafikte görüldüğü benzer şekilde, Ocak 2021 NYMEX ham petrol vadeli işlemleri, Cuma günü yeni bir yüksek düzey olan 46.68 $ ‘a işlem gördükten sonrasında 4 Aralık’ta 46.26 $ / varil seviyesinde kapadı. Ocak vadeli işlemleri 2 Kasım’da 34.04 $ ‘dan düşük bir yükselişle önemli bir geri dönüş yapmış oldu. Bir ayın altında fiyat% 37’nin üstünde terfi etti.

NYMEX vadeli işlemler piyasasındaki toplam açık uzun ve kısa pozisyon sayısı, yükseliş eğiliminin teknik doğrulaması olan Kasım ayı başından bu yana enerji emtiasının fiyatı ile yükseliyor. Fiyat momentumu ve göreli güç göstergeleri, petrol vadeli işlemlerinin fiyatı Mart başından bu yana en yüksek fiyata yakın olmakla birlikte aşırı alım bölgesine yakın. % 28.07 seviyesindeki günlük tarihsel fiyat oynaklığı, fiyatın yukarı yönlü hareket etmeye devam ettiğini gösteriyor.

Dolar, likidite, teşvik ve ABD enerji politikasının enerji emtiasının fiyatı için yükseliş göstermesi sebebiyle 2021’de önemli bir düşüş bekliyoruz.

Ufuktaki aşılar ve 2021’de LifeE-‘a karşı dünya genelinde sürü bağışıklığı için artan potansiyel ile enerji talebinin artması gerekiyor. OPEC + ‘nın gelecek yıl süresince üretim kesintilerini azaltmaya devam etmesini bekleyin. En önemli kesintiler, benzin tüketimi için en yoğun sezonun yaklaşmasıyla ilkbaharda gelebilir.

Ek olarak, OPEC + ‘nın daralması gelecek yıl ham petrol fiyatının yükselişini durdurmayabilir. Dolar endeksi, yükseliş faktörü olan düşmeye devam ediyor. Merkez bankası likiditesi ve hükümet teşvik programları, para arzını ve borç seviyelerini üstün dereceli bir hızla artırarak enflasyonist baskılar yaratır. Enflasyon, tüm emtia fiyatlarını yükselten itibari para birimlerinin satın alma enerjisini aşındırır ve ham petrol de bir kaide dışı değildir.

Ek olarak, gelen Biden yönetimi altında daha katı bir düzenleyici ortamın ABD’deki fosil yakıt üretimini azaltması ihtimaller içinde. ABD üretiminin günde 13.1 milyon varillik Mart zirvesi, virüs dünyanın dikiz aynasında kaybolurken talep artsa bile muhtemelen ayakta duracak. Dahası, İran’ın en iyi nükleer bilim adamının kısa sürede öldürülmesi, dünyanın ham petrol rezervlerinin yarısından fazlasına ev sahipliği oluşturan bölgesinin oldukça kargaşa ve bunalımlı kaldığını ve tedarik ve lojistiği etkileyebileceğini hatırlatıyor.

Ekonomik ve siyasal görünüm, son olarak OPEC + toplantısının peşinden ham petrol fiyatını ve kartelin gelecek hafta üretim kesintilerini marjinal olarak azaltma kararını destekliyor.

 


You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir