• Ham petrol yeni zirvelere tırmanmaya devam ediyor

  • Terim yapısı sıkılaşıyor – Önden arkaya kalabalık için bonus süre

  • Brent-WTI yükseliyor – ABD üretimi düştükçe ufukta daha oldukça kazanç var

  • 2021’de ham petrol için üst hedefler

Bir emtianın piyasa yapısı, fiyatın minimum direnç gösterdiği yol hakkında ipuçları sağlar. Emtia temellerini birçok hareketli parçadan oluşan bir yapboz olarak görüyorum. Vade yapısı, konum ve kalite farkları, arz ve talep dinamiklerinin bir resmini oluşturabilen bulmaca parçalarıdır.

Vadeli yapı, değişik dönemlerde teslimat için ileri eğri yada fiyat farklarıdır. Contango yada ertelenmiş bir prim, denge yada aşırı arz koşullarını işaret etme eğilimindedir. Geriye dönme yada ertelenmiş bir iskonto, bir çok vakit kısıtlı tedariklere yada temel bir açığa işaret eder. Ham petrol piyasası, fiyat döngüleri esnasında contangodan geriye doğru kayma eğilimindedir.

Konum farkı, bir malın dünyanın bir bölgesinde başka bir yerine teslim edilmesi için fiyat farkıdır. Kaliteli bir dağılım, aynı malın değişik derecelerini, kompozisyonlarını yada biçimlerini yansıtır. Brent Şimal Denizi ham petrolü ile iki küresel fiyatlandırma kriteri olan West Texas Intermediate ham petrol arasındaki fiyat farkı, petrol piyasasındaki bir konum ve kalite dağılımının bir kombinasyonudur.

ABD Birleşik Devletleri Ham Petrol Fonu (USO) ve ABD Birleşik Devletleri Brent Ham Petrol Fonu (BNO), önde gelen iki petrol standardı fiyatlarını izleyen ETF ürünleridir.

Ham petrol yeni zirvelere tırmanmaya devam ediyor

2 Kasım’dan beri ham petrol, tepeye doğru dik bir merdiven üstünde.

Şubat NYMEX vadeli işlemlerinin günlük grafiğinde görüldüğü şeklinde, enerji emtia son on yedi gün içinde 34.50 $ ‘dan son olarak en yüksek seviyesi olan 53.93 $ yada% 56.3’e terfi etti.

Yakın vadeli işlemler geçen hafta 52,36 dolardan kapanık oldu, yalnız fiyat 14 Ocak’ta düşmüş olduğundan düşüş eğilimi gösterdi.

Terim yapısı sıkılaşıyor – Önden arkaya kalabalık için bonus süre

Ham petrol piyasasında vade yapısı, contangodan yada ileri bir primden geriye doğru yada geçen senenin sonlarında ertelenmiş bir indirime geçti.

Şubat 2022 eksi Şubat 2021’de teslim edilecek WTI ham petrol grafiği, contango’nun 2020 Nisan ayı sonlarında varil başına 5,15 ABD Dolarına ulaştığını gösteriyor. Yakın sözleşmeler, Mayıs vadeli işlem sözleşme fiyatı altına düşmüş olduğundan fazlaca daha yüksek bir contango yada ertelenmiş prim seviyesi yaşadı. sıfır. Şubat 2021-Şubat 2022 arasındaki fark, petrol fiyatının yükselmesiyle birlikte Kasım ayının sonlarında geriledi. Geçen haftanın sonunda, 8 Ocak’ta 3.33 $ ve 14 Ocak’ta 3.32 $ ‘a düştükten sonrasında varil başına 2,20 $’ dan işlem görüyordu.

Yapı terimi, ham petrol piyasasında sıkılık yada arz endişeleri gösterir. Contangodan geriye dönükleşmeye geçiş, yakınlardaki ham petrol vadeli işlemlerini satın alan, teslim alan ve contango Mart ve Nisan 2020’de geniş seviyelere ulaştığında enerji emtiasını depolayan önden arkaya kalabalığa önemli karlar yarattı. ertelenmiş teslimat için ham petrol vadeli işlemleri sattı. Geriye doğru hareket, ertelenmiş kısa pozisyonu kapatmak için gereksinim duyulan fiyata depodaki petrolü bir prim üstünden satarak spread’i gevşetme fırsatı yaratır.

Ek olarak, ABD üretiminin Biden yönetimi altında fazlaca daha katı bir düzenleme ortamında düşeceğine dair endişeler, mevcut gerilemeye yol açan arz endişelerine niçin oluyor. Şubat 2023’te teslim edilecek ham petrolün Şubat 2021’e bakılırsa farkı, 15 Ocak itibarıyla 3,94 dolar seviyesinde gerçekleşti. Arz endişeleri, ham petrol piyasasının vade yapısını geçtiğimiz aylarda değiştirdi.

Brent-WTI yükseliyor – ABD üretimi düştükçe ufukta daha oldukça kazanç var

Brent North Sea ve West Texas Intermediate petrol arasındaki fiyat farkı, iki gösterge Eylül sonundan bu yana genişledi. Brent, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da üretilen dünya ham petrolünün üçte ikisinin fiyatlandırma kriteri olan deniz kanalıyla taşınan bir ham petroldür. WTI, Cushing, Oklahoma’daki bir boru hattında teslim edilen Amerikan ham petrolüdür. WTI, dünya petrolünün averaj üçte biri için fiyatlandırma standardıdır. Değişik teslimat noktaları, ikisi arasındaki yayılmayı bir yere yayar.

Kalite söz mevzusu olduğunda, Brent, WTI’dan daha yüksek bir kükürt içeriğine haizdir ve bu da onu, ısıtma yağı, dizel ve jet yakıtları şeklinde damıtılmış yakıtlara dönüştürmek için tercih edilen bir enerji ürünü sınıfı haline getirir. WTI daha hafifçe ve daha tatlıdır, bu da onu benzine dönüştürülmesi daha kolay olan bir yağ haline getirir. Brent-WTI bir konum ve kaliteli bir yayılımdır, yalnız daha fazlasıdır. Orta Doğu siyasal olarak kargaşa ve bunalımlı olabileceğinden, yayılma bununla beraber enerji emtiası için politik bir risk yayılımı olarak hizmet eder.

Haftalık grafik Eylül sonunda Brent için 78 sent primine ulaştıktan sonrasında, WTI için indirimin geçen haftanın sonunda 2.72 $ ‘a yükseldiğini gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda Orta Doğu arzına ilişkin endişeler Brent priminin yükselmesine niçin oldu.

Kısa sürede Suudi Arabistan’dan günlük bir milyon varil üretim kesintisi sürprizi, spread’i daha yüksek bir Brent primine itti. Geçtiğimiz on yılda, yükselen bir Brent primi, bir çok vakit ham petrol fiyatı için terfi etti. 2011’de Arap Baharı Orta Doğu siyasal istikrarını tehdit ederken, Brent WTI’ye 27.64 $ ‘lık prime terfi etti ve yakınlardaki NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatı varil başına 100 $’ ın üzerine çıktı. Ek olarak, bu dinamik gelecek aylarda ve yıllarda değişebilir.

Gelen yönetim altında ABD enerji üretimindeki ağlatısal bir değişim, ABD üretimini düşürebilir ve WTI’nin fiyatı üstünde Brent’e kıyasla yukarı yönlü baskı oluşturabilir. Bu yüzden, Brent gelecek aylarda WTI’ye indirime geçse bile ham petrol fiyatı yükselebilir. Ek olarak İran, Ortadoğu’da barış için bir tehdit olmaya devam ediyor. Dünya petrol rezervlerinin yarısına ev sahipliği gerçekleştiren bölgedeki üretimi, rafine etme yada lojistik rotaları etkileyen herhangi bir düşmanlık, yakındaki ham petrol ve WTI üstündeki Brent primi üstünde yukarı yönlü baskı oluşturabilir.

2021’de ham petrol için üst hedefler

Yukarı yönlü teknik hedefler, Şubat 2020’nin en yüksek seviyesi olan 54.50 $ ve Ocak 2020’nin varil başına 65.65 $ zirvesi. NYMEX ham petrol vadeli işlemlerinin 100 $ seviyesinden son olarak işlem görmüş olduğu süre 2014’teydi. Yüzyıla giderken 2020’nin en yüksek seviyesi olan 76,90 $ ‘da teknik direnç olacaktı 2018’in zirvesi.

Ham petrol, Nisan 2020’de tanık olduğumuz şeklinde, yürüyüş esnasında merdivenleri daha yükseğe çıkaran ve düzeltmeler esnasında asansör boşluğunu aşağıya çeken dalgalı bir emtiadır. Enerji malı 2020’nin başlangıcında merdivendeydi.

Ham petrol piyasası 2021’de neredeyse görkemli bir yükseliş fırtınasıyla karşı karşıya kalabilir. Koronavirüse karşı sürü bağışıklığı enerji talebini artıracak ve dünya fosil yakıtlara bağımlı olmaya devam edecek. Enerji politikası daha yeşil bir yola geçerken ABD üretiminin düşmesi muhtemeldir. ABD dolarının ve tüm fiat para birimlerinin kıymeti, likidite ve teşvikin ağırlığı altında daha düşük bir eğilim gösteriyor ve para arzının genişlemesine ve açıkların artmasına niçin oluyor. Ham petrol de dahil olmak suretiyle tüm emtialar için yükselen enflasyonist baskılar artıyor.

2021 yılı başlangıcında ham petrol piyasasının iki parçası daha yüksek fiyatlara işaret ediyor. Vade yapısındaki sıkılaşma trendi ve yükselen Brent primi geçtiğimiz on yılda yükseliş eğilimi gösterdi. Ham petrolün minimum direniş yolu 15 Ocak’tan itibaren yükselmeye devam ediyor. Bir tek, enerji emtiasının fiyatı ile düzeltme riski artacak.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir